Nya medlemmar i Österbottens förbunds förtroendeorgan

Nya medlemmar i Österbottens förbunds förtroendeorgan

11.10.2021

Landskapsfullmäktige vid Österbottens förbund sammanträdde den 11 oktober för att välja fullmäktiges presidium samt medlemmar till landskapsstyrelsen, revisionsnämnden och till kulturnämnden. 

Landskapsstyrelsen 2021–2022

Ordinarie medlem, parti (personlig ersättare, parti)

Joakim Strand, SFP, ordförande (Martin Norrgård, SFP)
Steven Frostdahl, SFP, 1 viceordförande (Niclas Sjöskog, SFP)
Richard Sjölund, SDP, 2 viceordförande (Peter Sjökvist, SDP)
Hans-Erik Lindgren, SFP (Helena Broända, SFP)
Anna Bertills, SFP (Ann-Sofi Backgren, SFP)
Lena Gammelgård, SFP (Samuel Broman, SFP)
Johanna Borg, SFP (Gun Granlund, SFP)
Brita Brännbacka-Brunell, SFP (Peter Boström, SFP)
Henrik Antfolk, SFP (Bernt Björkholm, SFP)
Päivi Karppi, Sannf (Kirsi Kauppi, Sannf)
Riitta Pääjärvi-Myllyaho, Saml (Leena Tulimaa, Saml)
Kurt Hellstrand, KD (Heimo Hokkanen, KD)
Oili Airaksinen-Rajala, SDP (Piia Yli-Heikkuri, SDP)

Revisionsnämnden

Mirja Högstrand, SFP, ordförande (Marianne Nyqvist-Mannsén, SFP)
Vesa Suvanto, SDP (Pirjo Andrejeff, SDP)
Hans Frantz, SFP (Mikael Nordmyr, SFP)
Monica Asplund, SFP (Karita Nynäs, SFP)
Kenneth Holmgård, SFP (Bengt-Johan Skullbacka, SFP)

Kulturnämnden

Sanna Halonen, SDP, ordförande (Aira Helala, SDP)
Sami Korpela, Saml (Minna-Maarit Jaskari, Saml)
Erkki Lehtimäki, SDP (Pekka Perälä, SDP)
Anne-Marie Hiivanainen, SDP (Heikki Koskimäki, SDP)
Terhi Leivo-Holmqvist, SDP (Kenneth Huumarsalo, SDP)
Harri Alatalo, Saml (Jessica Bårdsnes, Saml)
Tellervo Vallius, KD (Ari Koski, KD)
Isa-Maria Söderudd, KD (Elisa Keltto, KD)
Susanna Sariola, Sannf (Jussi Lammi, Sannf)
Ossi Paulasaari, Sannf (Kirsi Kauppi, Sannf)
Merja Rintamäki, C (Tauno Tuomisto, C)
Marko Perälä, Gröna (Maria Saita, Gröna)
Sauli Isokoski, Vf (Jukka Jaatinen, Vf)

Landskapsfullmäktige

Presidium 2021–2022

Ordförande Matias Mäkynen (SDP)
1:a vice ordförande Mikko Ollikainen (SFP)
2:a vice ordförande Susanna Koski (Saml)

Ordinarie medlem, parti (personlig ersättare, parti)

Jakobstad
Anna-Maja Henriksson, SFP (Owe Sjölund, SFP)
Peter Boström, SFP (Annica Haldin, SFP)
Kenneth Holmgård, SFP (Heidi Matinlassi, SFP)
Vesa Suvanto, SDP (Kari Koskela, SDP)

Kaskö
Mirja Högstrand, SFP (Johan Bärnlund, SFP)

Korsholm
Monica Asplund, SFP (Kristoffer Jansson, SFP)
Per-Henrik Lithén, SFP (Alice Lillas, SFP)
Rebecca Åkers, SDP (Emma Dahl, SFP)
Jussi Lammi, Sannf (Micael Westerholm, Sannf)

Korsnäs
Mikael Nordmyr, SFP (Anna-Lena Kronqvist, SFP)

Kristinestad
Kaj Kärr, SFP (Tapani Rentola, KD)
Henrik Ådjers, Saml (Harri Alatalo, Saml)

Kronoby
Bengt-Johan Skullbacka, SFP (Adam Näse, SFP)
Maria Tokou, SFP (Helena Broända, SFP)

Laihela
Sauli Tuomela, Saml (Janne Laine, Saml)
Tero Frondelius, Sannf (Kurt Silorinne, Sannf)

Larsmo
Karita Nynäs, SFP (Jan-Ole Haglund, SFP)
Andreas Hjulfors, KD (Ina Byggmästar, KD)

Malax
Mikko Ollikainen, SFP (Carola Bengs-Lattunen, SFP)
Leif Tast, KD (Emilia Back, SFP)

Nykarleby
Bengt Jansson, SFP (Siw Frostdahl-Blomqvist, SFP)
Sabina Forsbacka, SFP (Heidi Backman, SDP)

Närpes
Marianne Nyqvist-Mannsén, SFP (Sven Jerkku, SFP)
Pia Rönnholm, SDP (Peter Sjökvist, SDP)

Pedersöre
Johanna Holmäng, SFP (Anja Lillqvist, SFP)
Niclas Sjöskog, SFP (Roger Häggman, SFP)
Helena Joskitt, KD (Christian Backlund, KD)

Vasa
Sari Somppi, SFP (Ulla Granfors, SFP)
Hans Frantz, SFP (Johan Ångerman, SFP)
Pasi Keskinen, C (Aleksi Koivisto, C)
Lotta Alhonnoro, Gröna (Maria Saita, Gröna)
Matias Mäkynen, SDP (Per Hellman, SDP)
Pirjo Andrejeff, SDP (Maria Tolppanen, SDP)
Jukka Mäkynen, Sannf (Mauri Ollila, Sannf)
Susanna Koski, Saml (Anne-Marie Viinamäki, Saml)
Harri Moisio, Vf (Päivi Moisio, Vf)

Vörå
Göran Backman, SFP (Anna-Lena Krooks, SFP)
Leena Nikkari-Östman, SFP (Victor Ohlis, SFP)

Gå till "Aktuellt från förbundet"